Lajmet

08.04.2020

Volvo Cars inaguron linjën e re të montimit të baterive në fabrikën e prodhimit Ghent

Volvo Cars sot inauguroi zyrtarisht një linjë krejt të re të montimit të baterive në fabrikën e saj të prodhimit belg në Ghent, ku do të fillojë ndërtimin e makinës së saj të parë plotësisht elektrike, XC40 Recharge P8, më vonë këtë vit.

 

Përurimi është pika e fundit e provës për strategjinë ambicioze të elektrifikimit të Volvo Cars dhe planin e saj të veprimit ndaj klimës. Ai synon të zvogëlojë gjurmën e tij të karbonit me 40 përqind midis 2018 dhe 2025, si një hap i parë drejt qëllimit të tij për t'u bërë një kompani me klimatike asnjanëse deri në vitin 2040.

 

Gjatë pesë viteve të ardhshme, Volvo Cars do të nisë një makinë plotësisht elektrike çdo vit, pasi kërkon të bëjë makinat të gjitha elektrike 50 përqind të shitjeve globale deri në vitin 2025, pjesa tjeter me hibridet. Recharge do të jetë emri kryesor për të gjithë Volvos me karikim me një fuqi hibride plotësisht elektrike ose plug-in.

 

"Unë jam i lumtur që festoj këtë rast të rëndësishëm me punonjësit tanë këtu në Ghent," tha Geert Bruyneel, kreu i operacioneve të prodhimit global. "Si i pari i fabrikave tona që ka një linjë montimi të baterive, Ghent luan një rol pionier ndërsa vazhdojmë të përgatisim rrjetin tonë prodhues për elektrifikimin."

 

Gjatë viteve të ardhshme, montimi i baterive do të bëhet një pjesë e rëndësishme e operacioneve prodhuese globale të Volvo Cars pasi vazhdon të elektrifikoi të gjithë gamën e saj. Fabrika në Ghent do të sigurojë edukim të rëndësishme për vendet e tjera të prodhimit në drejtim të optimizmit të procesit dhe efikasitetit.

  

Në fillim të këtij viti, kompania njoftoi ndërtimin e planifikuar të një linje të montimit të baterive në fabrikën e saj në SH.B.A. në Charleston, Karolina e Jugut. Ndërtimi i kësaj linje të montimit pritet të fillojë këtë vjeshtë

 

Kompania gjithashtu do të ndërtojë automjete elektrike me bateri në një fabrikë prodhuese të operuar nga Volvo në Luqiao, Kinë, ku makinat Volvo bazuar në platformën CMA janë ndërtuar së bashku me modele me nënshkrime të ngjashme nga markat simotra Polestar dhe LYNK & CO.

 

Vitin e kaluar, Volvo Cars nënshkroi marrëveshje afatgjatë të furnizimit me dy furnizuesit kryesorë globalë të baterive, CATL të Kinës dhe LG Chem të Koresë së Jugut. Marrëveshjet mbulojnë furnizimin e baterive gjatë dekadës së ardhshme për gjeneratat e ardhshme modelet Volvo dhe Polestar, përfshirë XC40 Recharge P8.

 

Ghent është një nga dy fabrikat e prodhimit të makinave që operohet nga Volvo Cars në Europë dhe ka prodhuar Volvo që nga viti 1965. Për momentin ajo punëson rreth 6.500 njerëz.

 

The XC40 Recharge P8 është e para e familjes Volvos plotësisht elektrike. Është vetura e parë plotësisht elektrike e kompanisë dhe Volvo e parë me një sistem infotainment krejt të ri të mundësuar nga sistemi operativ Android i Google.

 

Si një version plotësisht elektrik i SUV-it më të shitur XC40, i pari Volvo që fitoi çmimin prestigjioz Europian të Car of the Year, XC40 Recharge P8 është i bazuar në CMA, një arkitekturë e përparuar modulare e automjeteve e bashkë-zhvilluar brenda Grupit Geely.

 

 

-------------------------------

 

Volvo Car Group në vitin 2019

Për vitin financiar 2019, Volvo Car Group regjistroi një fitim operativ prej 14.3 BSEK (14.2 BSEK në 2018). Të ardhurat për periudhën arritën në 274.1 BSEK (252.7 BSEK). Për vitin e plotë 2019, shitjet globale arritën një rekord 705,452 (642,253) makina, një rritje prej 9.8 përqind kundrejt vitit 2018. Rezultatet nënvizojnë transformimin gjithëpërfshirës të financave dhe operacioneve të Volvo Cars vitet e fundit, duke e pozicionuar kompaninë për fazën e rritjes së radhës.

 

About Volvo Car Group

Volvo Cars u themelua në vitin 1927. Sot, është një nga markat më të njohura dhe të respektuara të makinave premium në botë me shitje të 705.452 veturave në 2019 në rreth 100 vende. Volvo Cars ka qenë nën pronësinë e Zhejiang Geely Holding të Kinës që nga viti 2010.

 

Në vitin 2019, Volvo Cars punësoi mesatarisht afro 41.500 punonjës me orar të plotë. Zyrat qendrore të Volvo Cars, funksionimi i produkteve, marketingut dhe funksionet e administrimit janë të vendosura kryesisht në Gothenburg, Suedi. Selia qendrore e Volvo Cars për APAC ndodhet në Shanghai. Fabrikat kryesore të prodhimit të makinave të kompanisë janë të vendosura në Gothenburg (Suedi), Ghent (Belgjikë), Karolinë e Jugut (SH.B.A.), Chengdu dhe Daqing (Kinë), ndërsa motorët prodhohen në Skövde (Suedi) dhe Zhangjiakou (Kinë) dhe përbërësit e trupit në Olofström (Suedi).

 

Nën qëllimin e saj të ri të kompanisë, Volvo Cars synon t'u sigurojë klientëve Lirinë e Lëvizjes në një mënyrë personale, të qëndrueshme dhe të sigurt. Ky qëllim është reflektuar në një numër ambiciesh të biznesit: për shembull, nga mesi i kësaj dekade synon që gjysma e shitjeve të saj globale të jenë makina plotësisht elektrike dhe të gjenerojnë gjysmën e të ardhurave nga biznesi i tij i drejtpërdrejtë i konsumatorit. Volvo Cars gjithashtu është e angazhuar për një ulje të vazhdueshme të gjurmës së saj të karbonit, me ambicien për të qenë një kompani me klimë asnjanëse deri në vitin 2040.

Njoftim

Teknologjia e 'Cookie-ve' na mundëson që t'ju sigurojmë përvojën më të mirë të mundur me faqen tonë web. Ju lutemi që të shënoni se jeni dakord me përdorimin e kësaj teknologjie. Lexoni më shumë.

Jam dakord